| دسته‌بندی نشده

تاریخچه چرخ خیاطی خانگی و انواع آن

چرخ خیاطی خانگی وسیله ای کاربردی است که در منزل اکثر بانوان خانه دار دیده می شود. این وسیله از گذشته تا کنون یکی از اجزای جدایی ناپذیر جهیزیه دختران ایرانی بوده است. شاید برایتان سوال شود که چرخ خیاطی را چه کسی اختراع کرده و از چه سال از این چرخ برای دوخت و دوز استفاده می شود؟ در این مقاله قرار است باهم تاریخچه چرخ خیاطی را مرور کنیم و با انواع چرخ خیاطی خانگی آشنا شویم.

تاریخچه چرخ خیاطی

در سال 1790، مردی انگلیسی به نام توماس سنت اولین چرخ خیاطی را طراحی کرد. البته شواهدی در دست نیست که توماس چرخ را ساخته باشد، اما آن را به گونه‌ای طراحی و توصیف کرده بود که نشان می داد این چرخ با میل لنگ دستی کار می کند و برای دوخت چرم و پارچه های برزنتی مناسب است. در سال 1874 شخصی به نام ویلیام نیوتن ویلسون بر اساس طرح توماس سنت یک ماکت از چرخ خیاطی تهیه کرد و ثابت کرد که این چرخ واقعا کار می کند.

چرخ خیاطی خانگی

البته تا قبل از سال 1874 چندین نفر دیگر نمونه های مختلفی از چرخ خیاطی را طراحی کردند که موفق نبودند. در سال 1830 اولین نمونه واقعی چرخ خیاطی که واقعا کار می کرد توسط آقای تیمونیه ساخته شد. این خیاط فرانسوی چرخی اختراع کرد که با استفاده از یک قلاب و تکه ای نخ، کوک زنجیره ای ایجاد می کرد.

انواع چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی خانگی تنها به همین نمونه های چرخ خیاطی ساده دستی یا چرخ خیاطی برقی که می شناسیم محدود نمی شود. انواع مختلفی از چرخ خیاطی ساده و پیشرفته مانند چرخ خیاطی کامپیوتری، چرخ خیاطی مکانیکی، چرخ خیاطی دستی، چرخ خیاطی گلدوزی و غیره در بازار یافت می شود؛ که هرکدام کاربرد مخصوص خود را دارند. ممکن است با یکی از این چرخ های خیاطی کارتان راه بیفتد یا حتی لازم باشد دو یا سه مورد از این چرخ ها را در خانه داشته باشید.

چرخ خیاطی دستی 

این نوع چرخ خیاطی را همه ما دیده ایم. یک چرخ خیاطی ساده که از چند چرخ دنده و یک تسمه تشکیل شده است و با چرخاندن یک دستگیره حرکت می کند. خیاطی با این نوع چرخ کمی سخت است زیرا لازم است همیشه یک دست شما برای چرخاندن دستگیره چرخ استفاده شود. در نتیجه کنترل پارچه با یک دست برایتان سخت می شود.

چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی مکانیکی

پس از چرخ خیاطی دستی، چرخ خیاطی مکانیکی ساده ترین نوع چرخ خیاطی است. این چرخ دارای اهرم ها و دستگیره های مختلفی برای تغییر تنظیمات دوخت مانند طول، عرض و نوع کوک است. چرخ خیاطی مکانیکی برای کار کردن به برق نیاز دارد، اما چرخ خیاطی برقی محسوب نمی شود زیرا فعالیت آن وابسته به چرخ دنده و تسمه است و با موتور برقی کار نمی کند. یکی از ویژگی های منحصر بفرد این نوع چرخ، قابلیت دوخت جادکمه توسط آن است.

چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی برقی 

چرخ خیاطی برقی بر خلاف چرخ خیاطی دستی برای کار کردن نیاز به استفاده از دست ندارد و از نیروی الکتریکی برای فعالیت و دوخت استفاده می کند. چرخ های برقی معمولا گزینه های مختلفی برای ترکیب کوک مانند سردوز کردن و ایجاد جادکمه دارند. تنوع نوع دوخت در چرخ های برقی نسبت به چرخ های مکانیکی بیشتر است. چرخ های برقی پیشرفته ممکن است به LCD و حتی صفحه های لمسی هم مجهز باشند.

چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی گلدوزی 

چرخ خیاطی گلدوزی نوعی چرخ خیاطی برقی است که مخصوص گلدوزی روی پارچه ها ساخته شده است. چرخ خیاطی های گلدوزی پیشرفته دارای طرح های گلدوزی داخلی بوده و توانایی ذخیره طرح های خارجی را توسط پورت USB در حافظه خود دارند. برخی از این چرخ خیاطی ها صرفاً به انجام گلدوزی اختصاص دارند و کار چرخ خیاطی معمولی را انجام نمی دهند. مدل های دیگری از چرخ خیاطی گلدوزی در بازار وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند و علاوه بر گلدوزی برای دوخت های ساده نیز کاربرد دارند.